Et ennistada probleeme, tuleb kokku leppida reeglites. Püütoni keeles kirjutades on üks kõige tätsam reegel: järgi taanet. Taane määrab ära selle, kuidas kompilaator meie kirjutatud koodist aru saab. Ah, et mis asi on kompilaator? Kompilaator ja kompileerima mõisted esinevad meil kindlasti veel tulevikus palju kordi, proovime siis neid lihtsamalt seletada. Võtame näiteks sellise toreda ameti nagu seda on tõlk. Tõlkimisel on samuti kolm osapoolt: tõlkimist vajav, tõlk ja lõpuks tõlgitu. Meil on sinu kood – reeglid arvutile, mis on vaja nüüd arvutile selgeks teha, kuidas ta peab käituma. Selleks vajame vahemeest ehk tõlki ehk kompilaatorit. Kui me oleme koodi kirjutanud kompilaatori jaoks arusaadavalt, räägib ta selle bittides ja baitides arvutile ümber ning too asub tööle. Kui aga kirjutatud koodis on vigu, siis öeldakse, et kood ei kompileeru. Sellisel juhul arvuti käske ei saagi, sest tõlk ei saanud sinust lihtsalt aru ja pahandas sinuga, kuvades sulle veateate. Tegelikult ei olegi see kompilaator nii kuri midagi, ta üritab alati sulle võimalikult täpselt öelda, mis koodis valesti võiks olla, või noh, ta vähemalt proovib.

Järgneval pildil näemegi, kui sõbralik üritab olla kompilaator. Ta viitab konkreetsele failile ning reale. Märgib ära väikse linnukesega koha, kus tema arust midagi juba valesti läheb. Ütleb selge sõnaga välja: “IndentationError: expected an indented block”. Ja lõppu veel ka selle, et koodi jooksutamine lõppes veaga. Enam täpsemalt ju ei saakski. Paraku, kui vigu on mitmeid, ei pruugi ta alustada algusest ning võib kuvada vigu ükshaaval. Kuid sellest pole midagi, ärge muretsege, katkist koodi ei lase kompilaator kunagi läbi 🙂

Natuke taande tehnilisest küljest. Pythonis on tavalisem taane neli tühikut, mõned kasutavad ka kahte ja mõned kasutavad taandeklahvi ehk tabullaatorit. Tegelikult IDES töötab see vastavalt seadistusele, mida näeme järgneval pildil. Siin on seatud tabullaatori pikkuseks 4 tühikut, ja taande pikkuseks 4 tühikut. Ehk siis tabullaatorit vajutades sisestatakse sinu eest 4 tühikut ja kood on ilusti taandatud.
